Home Knowledge Languages Кратка френска граматика - Наклонения, времена и нелични форми на глагола - impératif
22 | 08 | 2019
Кратка френска граматика - Наклонения, времена и нелични форми на глагола - impératif Print
Written by Francais   
Wednesday, 10 April 2013 14:26
Article Index
Кратка френска граматика - Наклонения, времена и нелични форми на глагола
passé composé
imparfait de l'indicatif
plus-que-parfait de l'indicatif
passé simple
futur simple
futur antérieur
conditionnel
subjonctif
impératif
infinitif
participe
All Pages

 

10.4. Повелително наклонение

Повелителното наклонение (impératif) във френския език има форми за 2-ро лице единствено число, 1-во и 2-ро лице множествено число.

10.4.1. Образуване на формите на повелителното наклонение

Формите на повелителното наклонение за повечето глаголи се образуват от същия корен, както и съответната форма на présent de l'indicatif. Формите на множествено число на повелителното наклонение на тези глаголи са аналогични на формите в présent de l'indicatif.

NB!

Формата на 2-ро лице единствено число в повелително наклонение на глаголите от I-ва група, глагола aller (отивам; вървя) и глаголите от III-та група на -vrir/-frir, се отличават от съответната форма в présent de l'indicatif по отсъствието на крайното -s::

tu parles
(ти говориш)

parle
(говори)



 

parler ( говоря)

finir (свършвам)

apprendre (уча)

2-ро лице ед.ч.

parle

finis

apprends

1-во лице. мн. ч.

parlons

finissons

apprenons

2-ро лице мно.ч.

parlez

finissez

apprenez

 

! Формите за imperatif на спомагателните глаголи са еднакви с формите им в présent du subjonctif, с изключение на това, че във формата за 2-ро лице единствено число на глагола avoir липсва крайното -s:


avoir (имам)

être (съм)

2-ро лице ед.ч.

aie

sois

1-во лице. мн. ч.

ayons

soyons

2-ро лице мн.ч.

ayez

soyez

! В позитивната форма на повелителното наклонение възвратното местоимение се поставя след глагола, а при отрицателната - пред него. В позитивната форма на повелителното наклонение за 2-ро лице ед.ч. на възвратните глаголи вместо несамостоятелната форма te се употребява самостоятелната форма toi.

 

Позитивна форма

Негативна форма

se laver
(мия се)

ne pas se laver
(не се мия)

2-ро лице ед.ч.

lave-toi

ne te lave pas

1-во лице. мн. ч.

lavons-nous

ne nous lavons pas

2-ро лице мно.ч.

lavez-vous

ne vous lavez pas



10.4.2.Употреба на формите на повелителното наклонение

Във френския език формите на повелителното наклонение се използват в същите случаи, както и в българския:

Le train arrive. Dépechez-vous!

Влакът пристига. Побързайте!

Bonne soirée! Amuse-toi bien!

Чудесен купон! Забавлявай се!

Faites gratier dix minutes.

Печете десет минути.

Prends une aspirine, ça va passer.

Вземи един аспирин и ще ти мине.

 



Last Updated on Friday, 09 August 2013 17:18
 
Advertisement
Banner
Who is on-line?
We have 36 guests online